Tarihçe

TARİHÇE ERTUĞRUL OCAKLARI ; Türkiye’deki toplumun kutuplaşmasından yola çıkarak, birleştirici bir taraf olmak ve Mazlumlara umut ışığı olmak için 2016 yılında merkezi Gaziantep’te hayat bulmuş kuruluştur. Kuruluşumuzun başında kimsenin, kimseyi ötekileştiremeyeceğini söyleyerek birlik ve bütünlük sloganıyla derneğimizin çatısında topladık. Gençlerimize kol kanat gererek onların sorunlarıyla ilgilenip yanlarında bulunduk ve onların birbiriyle kaynaşmasında ön ayak olduk. Türk Devletimizin Sınır Ötesi hareketinde duyarsız kalmayarak 21.10.2016 tarihinde Suriye’ye girdik ve hiç bir sivil toplum kuruluşunun girmeye cesaret edemediği bölgelerde yardım faaliyetlerine başladık. Yaptığımız azimli ve verimli çalışmaları Türkiye’mizin güzide dernekleri olan; TÜRK KIZILAYI, İHH, HAYRAT YARDIM ve BEŞİR DERNEĞİ ‘ne raporlamamız sonucunda beğeni alıp onların yardımlarına talip olduğumuzu beyan ettik. Bu konuya duyarsız kalmayan Kurumlar bize güvenip yardımlarını ERTUĞRUL OCAKLARI üzerinden dağıtmaya karar verdiler ve bize teslim ettiler. Bizde üzerimize düşen vazifenin ehemmiyetini ve şeffaflığını bilerek, ismimize layık hareket edip verilen yardımları Suriye içerisinde 70 köye defalarca giderek dağıtımını gerçekleştirdik. Bunun akabinde Birleşmiş Milletlerin yardım kolu olan OCHA’ya verilmek üzere, Ülkemizin güzide kuruluşu olan TÜRK KIZILAYI’ndan referans mektubumuzu aldık. Bu referans mektubunu bizlere inanan, güvenen tüm üyelerimize ve kuruluşlarımıza grur sembolümüz olarak gösterdik. Türk Sivil Toplum Kuruluşlarından sonra Yurt Dışında Uluslar arası yardım kuruluşları olan UNİCEF, Suria Relief, İhsan Relief ve Bahar Dernekleriyle ortak olanda projeler yürüttük. Ortak Çalışma Yaptığımız Devlet Kurumları ; AFAD, Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü, Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’dır. Türkiye ve Suriye’de başlattığımız bu hareketi inanıyoruz ki pek yakın zamanda Tüm Dünya’da da göstereceğiz.

TARİHÇEMİZDE YAPTIĞIMIZ FAALİYETLER AŞAĞIDAKİ GİBİDİR;

• Başta Gaziantep olmak üzere diğer illerdeki yapılanmamızla birlikte, birlik beraberlik çağırısında bulunup toplumumuzdaki kutuplaşmayı ve ayrıştırmayı önlemeye çalıştık.

• Gaziantep çevresine bağlı köy okullarına giderek kırtasiye ve oyuncak dağıtımı yaptık.

• Türkiye’deki mazlum ve muhacir kardeşlerimize yardımlar götürerek onlara hayat ışığı olduk.

• Türk Devletimizin sınır ötesi harekatı olan Fırat Kalkanı bölgesine girerek hiçbir sivil toplum örgütünün girmediği bölgelere girerek Mazlumlara yetiştirdiğimiz değişik ihtiyaç malzemeleriyle orada bulunan toprakları yaşanılabilir bir hale getirmeye çalıştık.

• Türk devletimizin sınır ötesi harekatı olan Zeytin dalı hareketi bölgesi olan Afrin’de bulunan Mazlumlara değişik ihtiyaç malzemeleri yetiştirerek o toprakları yaşanılabilir bir hale getirmeye çalıştık.

• Resmi bayram olan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk bayramında, özel günlerden olan 8 Mart Dünya Kadınlar gününde gerek Yurt içi Gerek yurtdışında etkinlikler düzenledik yada etkinliklere katıldık. Etkinliğe katılan çocuk ve kadınlara hediyelerle mutluluklarına ortak olduk.

• Şehit Ailelerimizi ve Gazilerimizi evlerinde ziyaret edip, bizimde onların birer kardeşi ve çocuğu olduğumuzu yalnız olmadıklarını, daima yanlarında olduğumuzu gösterdik.

• Düşkünler yurdundaki yaşlı amca ve teyzelerimizi her ay düzenli olarak ziyaret ederek, bizimde kendilerinin bir evladı olduğumuzu yalnız olmadıklarını hissettirmeye çalıştık.

• Yaşlılar hastasında hastanelerde yatan yaşlılarımızın ziyaretini gerçekleştirdik.