SIKÇA SORULAN SORULAR
ERTUĞRUL OCAKLARI (ESSA) ne zaman kuruldu. Amacı nedir ?

Ertuğrul Ocakları (ESSA) 26.02.2016 tarihinde Gaziantep Valiliği Sivil Toplumla ilişkiler müdürlüğüne bağlı olarak kuruldu. Kuruluşumuzun misyonu vizyonu ve tüzüğüne bağlı olarak; Din, dil, ırk, mezhep gözetmeksizin mazlumun yanında olmak için ve geleceğimizin teminatı olan gençlerimizi topluma kazandırmak için faaliyetlerimizi yürütüyoruz.

Çalışmalarınızla ilgili bilgi alabilirmiyim ?

Ertuğrul Ocakları (ESSA) olarak; kuruluşumuzun başında gençlerimizi din dil ırk ayırtmaksızın birlik beraberlik yolunda birbirine kenetledik, topluma nasıl faydalı olabilirlikleri yönünde dersler verdik. Daha sonra Gönüllülerimizden, Ortak çalıştığımız kurum ve kuruluşlardan aldığımız desteklerle Türkiye içerisinde yoksul ailelere, komşumuz olan Suriye’de yaşayan savaş mağduru mazlumlar için yardım faaliyetlerinde bulunduk. Şuanda profesyonel proje ekibimizle birlikte uluslar arası kuruluşlara projeler sunup, onlardan aldığımız ya da alacağımız yardımları gerek Türkiye’de gerekse de Suriye içerisindeki mazlumlara insani standartlara uygun şekilde yetiştirmek için canla başla mücadele vermekteyiz.

Türkiye Gaziantep dışında başka illerde şubeleriniz mevcut mu ?

Ertuğrul Ocakları (ESSA)’nın şuan da İstanbul, Hatay, Adıyaman ve Kilis olmak üzere 4 ilde şubesi bulunmaktadır. İlerleyen yıllarda gönüllülük esaslı olan kuruluşumuzun bünyesine bu yapılan işlere gönül veren kişileri katıp, diğer illere şubeler atayacağız.

Ertuğrul Ocakları (ESSA) isminden de anlaşılacağı üzere sadece Türk Milletine mi hitap etmektedir ?

Ertuğrul Ocakları (ESSA) kuruluşunun misyonu ve vizyonu gereği Dünyanın neresinde olursa olsun Din, Dil, Irk, Mezhep ayırt etmeksizin mazlumlara ve yardıma muhtaç olan ailelere yetişmek için kurulan bir kuruluştur.

Hiçbir siyasi parti yada cemaat bağlantınız var mı ?

Derneğimiz herhangi bir cemaat, ideolojik hareket veya siyasi parti ile bağı bulunmamaktadır. Derneğimiz Türk hukuk sistemi içerisinde kurulmuş olan bir kurumdur. Kuruluşumuzun amacı; nerede olursa olsun aç veya açıkta kalmış muhtaç durumdaki tüm insanlara yardım ulaştırmaktır. Bunu yaparken insanları muhtaç duruma düşüren insan hakları ihlallerini, savaşları, işgalleri vb. önleyici bir rol de üstlenmeye çalışılmaktadır. Toplumun tüm kesimlerinden kişiler Ertuğrul Ocakları (ESSA)’ nın üyeleri ve bağışçıları arasında yer almaktadır.

Yurt Dışında Temsilcilikleriniz var mı ?

Suriye savaşı konusunda yapılan Yurt Dışı toplantıları ve Yurt Dışındaki Uluslar arası kuruluşlara rahat hareket edilmesi için İSVEÇ’te temsilciliğimiz bulunmaktadır.

Ertuğrul Ocakları (ESSA)’ya nasıl bağış gönüllüsü, faaliyet gönüllü ya da üye kaydı nasıl olurum ?

Web sitemizde bulunan Gönüllü ol kısmından bilgilerinizi girdiğiniz takdir de kurumumuz çalışanları onu otomatik olarak kayıtlara alacaktır. Üye kaydı olmak içinde yine sitemizde bulunan üye kayıt formunu doldurarak bize posta aracılığı ile ulaştırmanız yeterli olacaktır.